5 הסימנים לזיהוי מוקדם של אלימות במשפחה

תוכן עניינים

אלימות במשפחה היא תופעה חמורה שפוגעת במיליוני אנשים בכל שנה. היא יכולה להתרחש בכל גיל, בכל מצב סוציו-אקונומי ובכל מגזר חברתי. אלימות במשפחה יכולה להיות פיזית, מינית, רגשית או כלכלית.

זיהוי אלימות במשפחה, מוקדם ככל האפשר, חשוב כדי למנוע התדרדרות של המצב ולהגן על הקורבן. ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד על אלימות במשפחה.

המאמר באדיבות אתר: https://www.lawplili.co.il/

 

1# סימנים פיזיים

אחד המדדים הבולטים ביותר למקרה של אלימות במשפחה הוא נוכחות של פגיעות פיזיות על הקורבן. פציעות אלה עשויות לכלול חבורות, חתכים, כוויות או אפילו עצמות שבורות. חשוב להכיר בכך שפציעות אלה לא תמיד נראות לעין, מכיוון שהן יכולות להיות מוסתרות מתחת לבגדים או ממוקמות אסטרטגית באזורים שפחות סביר שאחרים יראו.

דפוס הפציעות הוא גם קריטי; לקורבנות עשויות להיות פציעות מרובות בשלבים שונים של ריפוי, מה שעשוי להצביע על התעללות מתמשכת.

חשוב לציין כי הקורבנות עשויים להסס לחשוף את סיבת הפציעות שלהם בשל פחד או בושה. אם אתם חושדים שמישהו חווה אלימות במשפחה, עודדו אותו לפנות לעזרה מאיש מקצוע בתחום הבריאות, יועץ, מרכזים למניעה ולטיפול באלימות במשפחה או קו סיוע לאלימות במשפחה.

 

2# סימנים נפשיים

ההשפעות הפסיכולוגיות של אלימות במשפחה יכולות להיות מזיקות בדיוק כמו הפציעות הפיזיות. הקורבנות עלולים לחוות מגוון בעיות נפשיות, כגון חרדה, דיכאון והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). הם עשויים להראות סימנים של פחד, חוסר אונים או חוסר תקווה, ועשויים להתקשות להתרכז או לקבל החלטות.

בעיות נפשיות אלה יכולות להחמיר על ידי הבידוד והשליטה המופעלים על ידי המתעלל. חיוני לזהות סימנים אלה ולספק תמיכה לקורבן, בין אם על ידי עידודו לפנות לעזרה מקצועית ובין אם על ידי חיבורם למשאבים מקומיים ולקבוצות תמיכה.

 

3# סימנים התנהגותיים

אלימות במשפחה יכולה להתבטא גם בשינויים בהתנהגות הקורבן. שינויים אלה יכולים לכלול נסיגה מחברים ובני משפחה, תוקפנות מוגברת או האשמה עצמית. הקורבן עשוי להיות חשאי יותר, להימנע מקשר עין, או להפגין חוסר שקט בנוכחות המתעלל.

חיוני להכיר בשינויים התנהגותיים אלה כאינדיקטורים פוטנציאליים לאלימות במשפחה. מתן אוזן קשבת, מתן משאבים וחיזוק העובדה שהקורבן אינו אשם יכולים לעשות הבדל משמעותי ביכולתו לבקש עזרה ולהפסיק את ההתעללות.

 

4# סימנים פיננסיים

שליטה כלכלית היא היבט נפוץ נוסף של אלימות במשפחה, שכן מתעללים מבקשים לעתים קרובות להפעיל כוח על קורבנותיהם באמצעים כלכליים. זה יכול לכלול שליטה בגישה לחשבונות בנק, הגבלת היכולת של הקורבן לעבוד, או מניעה מהקורבן לקבל החלטות פיננסיות. זיהוי סימנים אלה יכול לסייע באיתור מצבי אלימות במשפחה ומתן תמיכה לקורבן.

 

5# שינוי בהתנהגות הילדים

ילדים העדים או חווים אלימות במשפחה עשויים להפגין שינויים בהתנהגותם. שינויים אלה יכולים לכלול תוקפנות מוגברת, נסיגה או חרדה. הם עשויים להתקשות להתרכז בבית הספר או להציג התנהגויות רגרסיביות כגון הרטבת לילה או מציצת אצבע.

מעקב אחר התנהגות הילדים יכול לספק תובנה חשובה לגבי נוכחותה של אלימות במשפחה. מתן תמיכה ומשאבים לילדים, כמו גם לקורבן הבוגר, הוא חיוני לטיפול במצב ולהבטחת ביטחונם ורווחתם.

 

סיכום

זיהוי הסימנים השונים של אלימות במשפחה חיוני למניעת פגיעה נוספת ולתמיכה בקורבנות אלימות במשפחה. על ידי הכרה עם הסימנים הפיזיים, הנפשיים, וההתנהגותיים, של אלימות במשפחה, ניתן יהיה לזהות טוב יותר מצבים אלה ולטפל בהם בהקדם.

אלימות