מבחן מחוננים

תוכן עניינים

מבחן המחוננים הוא סדרת שאלות המיועדת לילדים מחוננים. הוא נוצר על ידי ד"ר ג'ון סטיין, שהיה פרופסור באוניברסיטת סינסינטי. המבחן מחולק לשלוש קטגוריות: מילולית, כמותית וויזואלית-מרחבית.

מבחן המחוננים עוזר להורים לזהות את רמת המחוננות של ילדיהם ובאילו תחומים הם מצטיינים. זה עוזר להם לפתח תוכנית שתעזור לילדם למצות את הפוטנציאל שלהם בבית הספר ובחיים.

מבחן המחוננים הוא מבחן פסיכולוגי המשמש כדי לקבוע האם לאדם יש יכולת לבצע משימות מסוימות ברמה גבוהה במיוחד.

המבחן נמצא בשימוש נרחב בתחומי החינוך והפסיכולוגיה. זה יכול להיות מנוהל על ידי יחיד, קבוצה, או אפילו תוכנית מחשב. לכל שאלה במבחן המחוננים יש מספר תשובות אפשריות הנעות בין 1 ל-10. ככל שהמספר גבוה יותר, כך גדל הסיכוי שמישהו יענה נכון.

מבחני מחוננים נעשים בדרך כלל עם ילדים מתחת לגיל שתים עשרה, כי הם עדיין מפתחים את כישוריהם ויכולותיהם ועדיין אין להם דעות קבועות לגבי מה הם טובים או רעים בו.

מבחן מחוננים הוא סדרה של מבחנים שנועדו לזהות את היכולות האינטלקטואליות והלימודיות של הילד.

מבחן מחוננים הוא לא רק כלי הערכה לילדים, אלא הוא גם עוזר להורים, מורים ומנהלי בתי ספר לדעת איך לעזור לילד בצורה הטובה ביותר.

ישנם שני סוגים של מבחני מחוננים – האחד לילדים והשני למבוגרים. ההבדל העיקרי בין שני הסוגים הללו הוא שבמקרה של ילדים, הוא מתמקד בהתפתחות אינטלקטואלית ואילו במקרה של מבוגרים, הוא מתמקד בהתפתחות אקדמית.

היכולות האינטלקטואליות והלימודיות של הילד אינן קבועות בלידה. חשוב להבין כיצד ילד לומד ומתפתח כך שניתן יהיה לתת לו את ההזדמנויות הטובות ביותר ללמידה.

יכולות אינטלקטואליות:

– מנת משכל או אינטליגנציה

– מהירות תפיסתית

– קיבולת זיכרון

– תפיסה ויזואלית

– כישורים מתמטיים

יכולות למידה:

החשיבות של זיהוי היכולות האינטלקטואליות והלימודיות של הילד הופכת נפוצה יותר. עם המספר ההולך וגדל של אפשרויות לילדים, הורים צריכים לוודא שילדם מקבל את החינוך הטוב ביותר שאפשר.

ניתן לזהות יכולות אינטלקטואליות ולמידה על ידי התבוננות בתחומי העניין, הכישורים, החוזקות, החולשות, תכונות האישיות וההיסטוריה החינוכית של הילד.

נתונים אלו נאספים על ידי מורים או הורים במהלך תהליך הערכה.

יכולות אינטלקטואליות ולמידה הן מרכיבים טבעיים של ילד שניתן לפתח באמצעות פעילויות שונות. יכולות אלו בתורן עוזרות להם לצמוח לאינדיבידואלים בטוחים ועצמאיים.

יכולות אינטלקטואליות:

– הכרת העולם הסובב אותנו;

– יכולת הבנת רעיונות מורכבים;

– יכולת חשיבה ביקורתית ויצירתית;

– יכולת להבין קשרי סיבה/תוצאה;

– יכולת להבין את העולם סביבנו וכיצד הוא פועל.

יכולות למידה:

– הבנת מושגים, רעיונות או מידע;

– זכירת מידע או מיומנויות או מושגים חדשים במשך זמן רב.

לסיכום

היום ניתן לבצע הכנה למבחן מחוננים בכדי לתת לילד הניגש למבחן את תחושת הבטחון שלה הוא זקוק, ככל שתחושת הביטחון העצמי עולה כך גובר הסיכוי להצליח במבחן.

לא פעם ישנם מקרים בהם ילדים רבים מודעים ליכולת שלהם ויודעים לענות על כל שאלה ולא מצליחים לעבור את המבחן בגלל חוסר הכנה למבחן מחוננים אותה מומלץ מאוד לבצע.